Organizata


"Shėrbimet Shqiptare pėr Refugjatė dhe Migrantė"

Organizata "Shėrbimet Shqiptare pėr Refugjatė dhe Migrantė" (RMSA) ka filluar aktivitetin e saj qė prej shtatotit tė vitit 2001 si partner implementues i UNHCR-sė.
RMSA punon pėr tė promovuar dhe mbrojtur tė drejtat e refugjatėve, azil-kėrkuesve, migrantėve (IDPs) dhe pakicave minoritare nė Shqipėri.
RMSA promovon zbatimin e Konventės sė Gjenevės nė lidhje me Statusin e Refugjatit dhe standardeve tė tjera kombėtare dhe ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut.

Shėrbimet Shqiptare pėr Refugjatė dhe Migrantė (RMSA) ėshtė njė organizatė lokale jo-qeveritare, jo-fetare dhe jo-fitimprurėse.
RMSA nė veprimtarinė e saj promovon faktin se refugjati dhe migranti ėshtė njė individ me te drejta te patjetersueshme dhe tė detyrueshme pėr tu respektuar nga tė gjithė.
RMSA gjithashtu gjatė punės sė saj e ka tė ndaluar tė promovojė urrejtjen fetare, ndėr-etnike, diskriminimin pėr shkak tė ngjyrės, fesė, etnisė, moshės, gjinisė, statusit social apo bindjeve politike etj.
RMSA nė vendim-marrjen e saj ėshtė e pavarur nga qeveria, institucionet nė varėsi tė qeverisė, shoqata, grupime ose parti politike, fetare, biznesi etj. RMSA ėshtė dhe mund tė jetė anėtare e grupimeve apo organizatave tė tjera qė punojnė nė fushėn e azilit brenda dhe jashtė Shqipėrisė.

• Mbėshtetjen e refugjatėve, migrantėve, azilkėrkuesve duke i siguruar nevojat bazė (strehim, ushqim, veshmbathje dhe ndihmė mjeksore).
• Kėshillim psiko-social.
• Kėshillim ligjor.
• Asistencė dhe mbrojtje ligjore pėr raste tė veēanta.
• Identifikimi, vlerėsimi dhe ndjekja e vazhdueshme e individėve vulnerable tė tillė si: gra tė vetmuara, fėmijė tė pa shoqėruar, tė moshuarit, handikapėt etj.
• Organizimi i riatdhesimit tė refugjatėve qė dėshirojnė tė kthehen nė vendet e tyre sipas standarteve tė UNHCR pėr riatdhesimin vullnetar.
• Rol ndėrmjetėsues nė gjetjen e alternativave qė mundėsojnė integrimin e refugjatėve, migrantėve, azil-kėrkuesve nė shoqėrinė shqiptare.
• Pėrfshirja e fėmijėve tė refugjatėve, migrantėve, azil-kėrkuesve nė sistemin edukativ shqiptar.
• Bashkėpunim me agjensi tė ndryshme trajnimi dhe punėsimi.
• Ofrimin e shėrbimeve shėndetėsore pėr kėtė kategori personash duke i adresuar ato nė institucinet shėndetėsore pėrkatėse.
• Zhvillimi i iniciativave vetė vepruese qė ndihmojnė rritjen e ndjenjės sė komunitetit.
• Marrja nė ruajtje dhe mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut, tė refugjatėve, migrantėve, azil-kėrkuesve dhe personave tė zhvendosur, bazuar nė kartat dhe konventat ndėrkombėtare.
• Vendosja dhe ruajtja e njė bashkėpunimi tė ngushtė me institucionet shtetėrore, agjensi dhe organizata tė ndryshme jo-qeveritare.
• Tė qenurit tė gatshėm pėr tė marrė pėrgjegjėsi nė pėrballimin e situatave emergjente.